INNE FORMY WSPARCIA: Dofinansowanie dla osób samozatrudnionych
O dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej może ubiegać się przedsiębiorca niezatrudniający pracowników (tzw. osoba samozatrudniona), u którego w następstwie wystąpienia COVID-19 wystąpił spadek obrotów gospodarczych, tj. zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym.
Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Warunki uzyskania dofinansowania:
- Spadek obrotów gospodarczych, tj. zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym (obliczany jest jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 31 grudnia 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych).
- W stosunku do przedsiębiorcy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości.
- Przedsiębiorca nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.,
- Dofinansowanie zostanie przeznaczone na koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
- Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie
Wniosek o udzielenie dofinansowania powinien zostać złożony do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
W przypadku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez okres, o którym mowa w pkt (5), przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu otrzymanego dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Obecnie w ustawie wprost wskazano, że dofinansowanie nie podlega egzekucji sądowej ani administracyjnej.
Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od poziomu spadku obrotów – i tak w przypadku spadku obrotów o:
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od poziomu spadku obrotów – i tak w przypadku spadku obrotów o:
- co najmniej 30% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (tj. 1.300,00 zł),
- co najmniej 50% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (tj. 1.820,00 zł),
- co najmniej 80% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (tj. 2.340,00 zł).
Okres wypłacania dofinansowania
Dofinansowanie może być przyznane na okres 3 miesięcy przypadających od miesiąca złożenia wniosku, przy czym okres ten może być przedłużony ze względu na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.