PRAWO PRACY: Dofinansowanie wynagrodzeń oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych
Ustawa antykryzysowa wprowadza szczególne zasady dofinansowania części wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Poniżej prezentujemy naszym zdaniem kluczowe zagadnienia związane z tą formą pomocy.
1) Dofinansowanie przeznaczone jest dla przedsiębiorców o statusie MSP (mikroprzedsiębiorca, mały oraz średni przedsiębiorca).
2) Dofinansowaniem objęte są zarówno wynagrodzenia pracowników (również osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, jeżeli z tego tytułu ta osoba podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu) jak i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników w części należnej od pracodawcy.
3) Bazowymi kryteriami, od których spełnienia uzależniona jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie są:
- brak zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy na koniec III kwartału 2019 r.
- brak spełniania przez przedsiębiorcę przesłanek do ogłoszenia upadłości na moment ubiegania się o dofinansowanie;
- spadek obrotów gospodarczychw następstwie wystąpienia COVID-19 – tj. zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.
4) Od poziomu spadku obrotów uzależniona jest wysokość dofinansowania, o którego przyznanie można się ubiegać, i tak w przypadku spadku obrotów o:
- co najmniej 30%– dofinansowanie może być przyznane do kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń i jednocześnie nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne w części przypadającej od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 50%– dofinansowanie może być przyznane do kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń i jednocześnie nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne w części przypadającej od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 80%– dofinansowanie może być przyznane do kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne w części przypadającej od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.
5) Dofinansowanie przyznawane jest co do zasady na okres nie dłuższy niż 3 miesiące przypadający od miesiąca złożenia wniosku.
6) Wniosek o dofinansowanie kierowany jest do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników powiatowego urzędu pracy w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
7) Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie, jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych dofinasowaniem przez okres dofinansowania pod rygorem obowiązku zwrotu dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika.
8) Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
9) Dofinansowanie to stanowi pomoc publiczną udzielaną na podstawie sekcji 3.1 komunikatu Komisji 2020/C 91 I/01 – dofinansowanie to łącznie z inną tego rodzaju pomocą wynosić może maksymalnie do 800 tys. EUR i może zostać udzielone nie później niż do 31 grudnia 2020 r.; o dofinansowanie może się ubiegać przedsiębiorca, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie spełniał kryteriów przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.